fallback

Първият пряк товарен влак Лондон - Китай измина успешно 12 хил. км

Пекин инвестира милиони в изграждането на мащабни инфраструктурни връзки

13:00 | 29.04.17 г. 15

Първият товарен влак, свързващ директно Китай и Великобритания, пристигна днес в източния китайски град Иу след като измина 12 хил. километра, предаде Франс прес.

Това е вторият по дължина в света железопътен маршрут. Той е поредното доказателство за усилията на Китай да заздрави търговските връзки със Западна Европа по съвременния "Път на коприната".

Компанията Иу Тянмън индъстри (Yiwu Tianmeng Industry) уточни, че влакът е пристигнал в Иу днес в 9.30 сутринта местно време (4.30 часа българско време).

Китай даде начало на стратегията "Един път, един пояс" (One road, one belt) през 2013 година и оттогава е инвестирал милиони в изграждането на мащабни инфраструктурни връзки.

Влакът, превозващ от уиски и бебешко мляко до лекарства и машини, отпътува от Лондон на 10 април и премина през Франция, Белгия, Германия, Полша, Беларус, Русия и Казахстан. Пътуването продължи 20 дни и приключи в Иу в източната провинция Чжъцзян - голям търговски център за потребителски стоки.

Новият маршрут е по-дълъг от известната руска Транссибирска железопътна линия, но е с около 1000 по-къс от линията рекордьор Китай-Мадрид, открита през 2014 година, информира БТА. 

Лондон е 15-ият град, свързан с новата мрежа за товарен транспорт, предложена от държавната корпорация Чайна рейлуей (China Railway Corporation), която посочва, че нейните услуги са по-евтини от авиотранспорта и по-бързи от морския транспорт.

Пътуването по новия маршрут би трябвало да бъде с 30 дни по-кратко, отколкото превозването на стоките с кораб, заявиха местните власти, но пробното пътуване отне два дни повече, отколкото очакваните 18 дни.

Влакът, носещ името "Източен вятър", може да превозва около 88 транспортни контейнера, според властите в Иу, спрямо 10 хил. до 20 хил. контейнера, които може да се превозят с товарен кораб.

Не е ясно колко струва начинанието, като някои специалисти поставят под въпрос рентабилността му. Китай има вече редовни директни товарни железопътни връзки с Германия, която е най-голямата европейска икономика.

Британският премиер Тереза Мей ще посети Китай по-късно тази година, като разговорите вероятно ще включват излизането на Великобритания от ЕС, според британски официални представители.

Около 80% от световната търговия се осъществява по море, тъй като товарните железопътни превози се сблъскват с технически и бюрократични спънки в отделните страни.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:46 | 13.09.22 г.
fallback